امروز : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۲

سعیدی:

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

رئیس فراکسیون فرش مجلس با تاکید بر اینکه رنگ چینی ضربه بزرگی به فرش دستبافت وارد کرده است، تصریح کرد: باید از فرصت رفع تحریم‌ها و امکان صادرات مستقیم محصولاتی مانند فرش به کشورهای مانند آمریکا برای تغییر در شرایط اقتصادی و وضعیت فرش‌بافان و حل مشکلات ریشه‌ای فرش بهره برد.
آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش
دوشنبه | ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۳:۳۶ |
کد خبر : ۴۵ |
مجلس

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به برقراری شرایط صادرات مستقیم فرش به آمریکا با برداشته شدن تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: فرش مشکلات پیچیده‌ای دارد که باید برای هر کدام از آن فکری اندیشیده شود؛ بخشی از این مشکلات به صادرات و تحریم‌ها و بخشی دیگر به مافیای فرش در طول سال‌های متمادی مربوط می‌شود زیرا جریان مافیای فرش ضربات سنگینی به این هنر - صنعت  وارد کرده است لذا باید در شرایط پساتحریم برای اصلاح زیرساخت‌ها تلاش کرد.

حل ریشه‌ای مشکلات فرش در دوران پساتحریم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از  فرصت رفع تحریم‌ها و امکان صادرات مستقیم محصولاتی مانند فرش به کشورهایی مانند آمریکا برای تغییر در شرایط اقتصادی و وضعیت فرش‌بافان و حل مشکلات ریشه‌ای فرش بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید برنامه مدون و هوشمندانه‌ای داشته باشند تا آزاد شدن صادرات مستقیم فرش و شرایط مناسب پساتحریم فقط به نفع تاجران، سرمایه‌داران و  دلالان عرصه فرش تمام نشود، اضافه کرد: متاسفانه سال‌هاست سود خاصی از فروش حاصل تولیدکنندگان و فروشندگان فرش نمی‌شود و تنها دلالان سودهای کلانی را از  زحمت و رنج‌های قالیبافان می‌برند.  

رنگ‌های چینی، ضربه اصلی به صنعت فرش

سعیدی در ادامه با ریشه‌یابی دلایل مهجوریت فرش ایران در بازارهای جهانی افزود: تا سال 35 اکثرا رنگ‌های گیاهی برای تولید فرش استفاده می‌شد و سوئیسیها رنگ «سیبا» را با ترکیبی از رنگ‌های گیاهی ایران تولید و وارد کشور می‌کردند ؛اما در ادامه افرادی سودجو رنگ‌های پلی‌استردار را به نخ‌های فرش افزوده و با اعمال نفوذ واردات رنگ سوئیس را ممنوع و رنگ چینی از آن زمان تاکنون را جایگزین کردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه ضربه اصلی به صنعت فرش دستبافت را رنگ‌های چینی زدند، اضافه کرد: فرش‌های ایرانی دیگر کیفیت قبل را ندارد به همین دلیل بخش قابل‌ توجهی از مشتریان جهانی از دست رفته‌اند.

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

دور زدن موانع گمرکی با تغییر ارزیابی فرش از رج و متر به کیلو

وی با بیان اینکه در برهه‌ای از تاریخی عده‌ای سودجو برای دور زدن موانع گمرکی ارزیابی فرش از رج و متر را به کیلوی تغییر دادند، افزود: این اتفاق سبب شد ارزش فرش‌های درشت بافت سقوط کرده و غیرمتخصصان به سراغ ریزبافت‌ها بروند که می‌توان از آن به‌عنوان ضربه دیگری به پیکره فرش یاد کرد.  

رئیس فراکسیون فرش مجلس در پایان تاکید کرد: اقتصاد نفتی ضربه بزرگی به اقتصاد ایران زده است اما وزرات نفت با قدرت پا برجاست و من معتقدم باید برای صنایع دستی و فرش نیز وزارتخانه تاسیس کرد چراکه اقتصاد ایران باید به صنایع دستی و گردشگری متکی باشد و نه نفت./

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

یادداشت ها

دربی رونالد و مسی !

دربی رونالد و مسی !

قیمت ها

سکه 90،340
طلا 90،340
نقره 90،340
برنج 90،340
گندم 90،340